تبلیغات
فـــــــانــــــــوس - نژاد پرستی به سبک ایرانی
 
فـــــــانــــــــوس
ایـــــــن راه روشــن اســـت
درباره وبلاگ


درباره مدیر: من؟ من کی ام؟ میدونی مشکل ما ادما همینه که فکر میکنیم:که من کی ام...میدونی من کی ام؟من یه آدمم!یکی مثل تو.من با شغلم تعریف نمی شم من با پولم تعریف نمی شم.منو بخاطر بابام نمی شناسن. چه فرقی میکنه کی ام یا چی کارم.مهم اینه که هستم،هر روز از خودم می پرسم اگه نباشم چی میشه؟و واسه اینکه ی چیزی بشه ینی بود و نبودم یکی نشه تلاش می کنم تلاش واسه مفید بودن. انسان زاده ی تفکراتشه اگه شادم یا غمگین بخاطر ذهن خودمه.تو چی؟تو چی هستی؟فقط به ذهنت رجوع کن،نگاهتو از اینو اون بکن.نقابتو بردار.یکم واسه خودت زندگی کن...

مدیر وبلاگ : پیمان نیکخوی
نویسندگان
نظرسنجی
آیا از مطالب وب راضی بودید؟
یکشنبه 1394/03/3 :: نویسنده : پیمان نیکخوی
درود.
چندی پیش بود که ماجرای تجاوز به عنف دو زائر ایرانی در فرودگاه عربستان اتفاق افتاد. این ماجرا ابعاد رسانه ای وسیعی پیدا کرد تا جایی که خبر از اعدام دو متجاوز در سراسر جهان پخش شد. اما به هر حال موضوع بحث ما این مسئله نیست.
بحث اصلی ما واکنش مردم به این واقعه و همچنین الگوی غالب رفتار مردم در برابر بیگانه است.
بعد از این ماجرا مردم اظهار تاسف کردند،عده ای از حج انصراف دادند،پیامک هایی در این باره رد و بدل شد که متاسفانه باز هم مردم در صحنه حتی این مورد هم تبدیل به جوک کردند...!!! و از همه بدتر باز هم از الفاظ رکیک که نشان دهنده ی انزجار از یک نژاد بود گسترش پیدا کرد...
اما نژاد پرستی چیست؟
در ویکی پدیا چنین آمده که:
نژاد پرستی نوع خاصی از تعصب است که بر مبنای استدلالات نادرست و عمومیت دادن برخی خصوصیات به گروهی از انسانها، به گونه‌ای غیر قابل انعطاف، شکل می‌گیرد. تعصب از کلمهٔ لاتین «پرجودیسم» که به معنای پیش داوری کردن پیش از روشن شدن حقایق است، ریشه می‌گیرد.هرگاه فردی اجازه دهد عقاید متعصبانه اش مانع از رشد و حرکت دیگری شود تبعیض نژادی رخ داده است. و آنان که همهٔ افراد یک نژاد را از برخی مشاغل خاص، مسکن، حقوق سیاسی، فرصتهای تحصیلی یا تعاملات اجتماعی محروم می‌کنند عاملان تبعیض نژادی هستند.(به کلماتی که بولد کرده ام توجه کنید)
آنچه که مشخص است اینکه هر انسان مسئول رفتارهای خویش است نه نژاد... نژاد انسان ها ربطی به امیال و اعمال آنها ندارد. موج عرب ستیزی که بسیار ریشه دار هم هست در ایران بار دیگر به پا خواست. بر ضد این نژاد ترانه و سرود و پوستر  و ... پخش شد.
نمونه های مشابه دیگر این تبعیض نژادی در ایران به وفور یافت می شود و دم دست ترین آن متاسفانه متوجه افاغنه ساکن ایران می باشد. تا جایی که کلمه افغانی نوعی ناسزا در فرهنگ لغت ایران محسوب می شود!!! از افغان ها عمدتا بهره کشی میشود و این قشر جامعه ایرانی در زندگی دچار مشکلات فراوان اند بخصوص اگر از نوع مهاجر غیر قانونی باشند.
با نگاهی گسترده تر به بخشی از روزمره های زندگیمان متوجه می شویم در میان جوک هایمان همواره به گروهی از مردم خود همین سرزمین توهین می کنیم. جوک های ایرانی غیر از تحقیر و توهین قومیت هایی نظیر: ترک،لر، گیلک،شیرازی،اصفهانی و غیره نیست.
چطور می توان ایران را از نژاد پرستی مبرا دانست؟؟!!
سوالی که برای شخص خود بنده پیش امده این است که
چرا ایرانی با این شدت تبعیض نژادی قائل می شود و بطور عجیبی منکر آن هم میشود؟
شاید بهترین پاسخی که می توان پیدا کرد این است که عمده ی این رفتارها ریشه ی تاریخی دارند.
عموم مردم ایران تاریخ و فرهنگ خود را برتر از دیگران می دانند همین امر موجب غرور ما میشود. حال این اعراب بودند که در برهه ای بر ایران مستولی گشتند. آنچه که بعنوان فرهنگ ایرانی بود تغییر دادند و دین مردم را هم عوض کردند. این افغان ها بودند که در کابل اعلام استقلال کردند و قسمت بزرگی از خراسان را از ایران جدا کردند و دیگر قومیت های ایران هم در برهه ای جزو مرز های ایران نبودند مانند همین گیلان.
کرامت یا نژاد...
ملاک برتری انسان ها به واقع چیست؟ تاریخ و فرهنگی که هر شخصی از آن می آید یا فضیلت های اخلاقی و رفتاری همان فرد؟
جواب واضح است. کسی که مورد یک را انتخاب کند به حتم یک مریض روانی و یک نژاد پرست افراطی است. آنچه مشهود است بیشتر ما این را قبول داریم که فضایل و رذائل هستند که جایگاه اشخاص را مشخص میکنند نه نژاد.
فرضا یک آدم کش ایرانی هرگز به هیچ وجه به یک پزشک عرب برتری در هیچ بعد زندگی ندارد چرا که اولی جان می ستاند و دومی جان می بخشد اینجا بحث ملیت هرگز مطرح نمی شود
پس چه می شود با اینکه ما به این موضوع باور داریم اما همچنان شاهد نژاد پرستی هستیم؟
به نظر می رسد یکی از دلایلی که شاهد اینگونه رفتارها هستیم، تبدیل تحقیر و توهین به بخشی از روزمره ی زندگیمان باشد.
برای مثال: شما با گوشی به اینترنت متصل می شوید، انواع برنامه هانظیر تلگرام،واتس آپ،وایبر و ... را هم دارید انتظار شما از کاریرد این برنامه ها در درجه اول چیست؟ احتمالا اینکه تعدادی جوک رکیک که عمدتا نیز نژاد و گروه خاصی را هدف می رود دریافت کنید... متوجه شدید؟؟!! این در ناخودآگاه شما نهادینه شده! در واقع به نوعی جزئی از همان فرهنگی شده که مایه ی فخر شماست شما در مواجهه با چنین اس ام اس هایی منزجر نمی شوید بلکه به عکس احساس خوشایندی به شما دست می دهد!
آیا بهتر نیست انسان ها را با ملاک انسانیت قضاوت کنیم نه نژاد؟بهتر نیست مردم یک منطقه و مرز و بوم را به یک چشم نبینیم؟آیا این کار نشان از کوته فکری و سطحی بینی ما نیست؟
هدف از پست
کنش ها واکنش هایی را در پی خواهند داشت. رفتارهای انسان ها فیدبکی هم دارند.  مثلا فرض کنید در یک سانحه رانندگی با خودرویی تصادف کرده اید. از ماشین خود پیاده میشوید و با فحش و فریاد به در و پیکر خودروی دیگر می کوبید. چه انتظاری از راننده مقابل دارید؟
حال فرض کنید در همین سانحه از ماشین پیاده شده و با حفظ خونسردی شرایط را بررسی کرده و با راننده صحبت کرده و او را نیز به خویشتن داری دعوت می کنید. مسلما واکنش آن شخص با شما متفاوت خواهد بود.
حال همین مثال ساده را در روابط افراد در بعد نژادی بسط دهید... پس هدف این پست صرفا گوشزد کردن واکنش ها به کنش های کنونی است. ما در انباه کاه خودمان  آتش می اندازیم.


نوع مطلب : اطلاعات عمومی، دانستنی، 
برچسب ها : نژاد پرستی، نژاد پرستی در ایران، مردم، جامعه، نژاد، افغان، عرب،
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 1394/03/6 01:03
سلام آقا پیمان
خوب هستین؟
باعث دلگرمیه هنوزم مینویسین
من دوباره برگشتم.خوشحال میشم بهم سر بزنین
پیمان نیکخوی:سلام دکتر. خوشحالم که برگشتید. کم,کم داشتم نگران میشدم حتما مطالبتونو دنبال میکنم.
دوشنبه 1394/03/4 08:45
عالی بود.کاملا موافقم.برادر من چند تا کارگر افغانی داره که یه روز در موردشان با من صحبت میکرد و میگفت که چه پسرای خوبی هستن ولی در ایران هیچ عزت و احترامی ندارن و خیلی هم سخت زندگی میکنن و خیلی چیزا ازشون تعریف کرد که خدا شاهده من اونشب به قدری ناراحت بودم که خوابم نبرد همش به این فکر میکردم که تو یه کشور اسلامی چرا باید به صرف اینکه طرف از قوم و نژاد خاصی هستش اینطور باهاش رفتار کنیم مگر نه اینکه از نظر اسلام برتری انسانها به نژادشون نیست.از حرف تا عمل فاصله زیاده....
پیمان نیکخوی:متاسفانه بله. من هم دوستی افغان (خود افغانستانی ها اگر بهشون بگی افغانی ناراحت میشن چون افغانی واحد پولشونه می گن یا بگید افغان یا افغانستانی) داشتم که هرجا که با هم بودیم هر از گاهی دوستان دیگه یا مردم با کلام و رفتارشون اونو به نوعی آزرده خاطر می کردن و بیچاره با اینکه مهاجر قانونی بود و از بدو تولد هم توی ایران بود چیزی نمی گفت و من که خیلی عصبی میشدم معمولا پرخاش می کردم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :